Nova epizoda podkasta Kulture sećanja u dijalogu: „Kako o(bes)hrabriti priznavanje odgovornosti“

Nova epizoda podkasta Kulture sećanja u dijalogu: „Kako o(bes)hrabriti priznavanje odgovornosti“

Kulture sećanja - Audio - Story - 1Akademska istraživanja uglavnom ističu pozitivnu ulogu online aktivizma sećanja u širenju alternativnih pogleda na nasleđe rata. Aktivisti za ljudska prava, naime, sve više koriste društvene mreže za promovisanje pravde i pomirenja u postkonfliktnim situacijama kako bi se suprotstavili poricanju ratnih zločina, mobilisali javnu podršku i okupili zajednicu u otvorene razgovore o ovim temama.

Studija Društvene mreže, stereotipi i priznavanje ratnih zločina (Social Media, Stereotypes, and the Acknowledgement of War Crimes, Journal of Intervention and Statebuilding, Taylor & Francis), objavljena 2024. godine, postavlja pitanje o ulozi koju društvene mreže igraju u facilitaciji priznavanja ratnih zločina koje su počinili pripadnici sopstvene etničke grupe. Studija pokazuje da su ljudi manje voljni da na društvenim mrežama priznaju odgovornost svoje grupe za ratne zločine, osvetljava nepredviđene negativne posledice ove posredovane vidljivosti ratnih zločina, te opovrgava pretpostavke o digitalnom univerzalizmu, pokazujući da su implikacije vidljivosti zavisne od konteksta.

O nalazima studije razgovarali smo u novoj epizodi podkasta sa Dr Sanjom Viko, sa Exeter univerzitetu u Velikoj Britaniji. Njeno istraživanje je fokusirano na društvene medije u kontekstu identiteta, migracija, nacionalizma, te pravde i pomirenja u postkonfliktnim situacijama. Dr Viko trenutno proučava intraetničke interakcije na društvenim mrežama i van njih u vezi sa zaostavštinom rata, kako bi razmotrila ulogu društvenih medija u promovisanju promena u diskursu u ovom kontekstu. Njena knjiga o nacionalizmu na digitalnim medijima uskoro izlazi kod izdavača Routledge.

Autorka i voditeljka podkasta je dr Olivera Simić, vanredna profesorka na Pravnom fakultetu Univerziteta Grifit u Australiji i gostujuća saradnica na Institutu za tranzicionu pravdu Univerziteta Ulster u Belfastu.

Epizoda 31, Kako o(bes)hrabriti priznavanje odgovornosti, dostupna je na ovom linku, kao i na nalozima FHP-a na platformama Spotify, Apple Podcast, Podcast Addict i Podcast.rs.

Share