Predlog za izradu murala Nebojše Pavkovića predstavlja „veličanje ratnih zločinaca“
Konkurs za oslikavanje murala bivšeg generala Vojske Jugoslavije (VJ) Nebojše Pavkovića, osuđenog za ratne zločine na Kosovu, prema kritikama, je deo „državne politike“ negiranja zločina i veličanja njihovih počinilaca.
Konkurs za izradu murala Pavkovića, bivšeg generala VJ koji služi 22-godišnju zatvorsku kaznu za ratne zločine, „nastavak“ je politike negiranja ratnih zločina države Srbije, kazala je danas Jovana Kolarić iz Fonda za humanitarno pravo (FHP) sa sedištem u Beogradu.
„Nemamo više prostora da na ovakve stvari gledamo kao na pojedinačni incident i nemamo čemu da se čudimo. To je dugogodišnja državna politika negiranja ratnih zločina i veličanja odgovornih za te zločine”, istakla je Kolarić za BIRN.
Ustanova kulture Ćuprija raspisala je 10. decembra „Konkurs za izradu murala generala Nebojše Pavkovića”.
Pavković je rođen u selu Senjski Rudnik, 20-ak kilometara od Ćuprije. Bio je komandant Treće armije VJ od decembra 1998. do početka 2000. godine, tokom rata na Kosovu.
Žalbeno veće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) potvrdilo je 2014. godine osuđujuću presudu kojom su Pavković i još trojica visokih jugoslovenskih vojnih i civilnih zvaničnika osuđeni za ratne zločine na Kosovu.
Osim Pavkovića, osuđeni su i bivši potpredsednik vlade Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) Nikola Šainović, bivši general VJ Vladimir Lazarević i bivši general policije Sreten Lukić.
Prema prvostepenoj presudi iz 2009. godine, „vođena je rasprostranjena kampanja nasilja usmerena protiv civilnog stanovništva kosovskih Albanaca, koju su sprovodile snage pod kontrolom vlasti SRJ i Srbije i tokom koje je bilo incidenata ubijanja, seksualnog zlostavljanja i namernog uništavanja džamija“.
Iz Ustanove kulture Ćuprija nisu odgovorili BIRN-u na pitanja poslana mejlom.
U tekstu konkursa se kaže da se „murali, različiti oblici ulične umetnosti i druge umetničke interpretacije u javnom prostoru danas smatraju sastavnim delom savremenog kulturnog imidža jednog grada“.
Visina nagrade za izabrano rešenje, kako je saopštila Ustanova kulture Ćuprija, iznosi 330.000 dinara (oko 2.821 evra).
U uslovima konkursa piše da predlozi murala „treba da korespondiraju sa nacionalnim značajem, delima i važnošću generala Pavkovića za savremenu nacionalnu istoriju“.
Takođe se kaže „da će se budući mural nalaziti u neposrednoj blizini Trga sećanja na žrtve NATO agresije“ u gradu, postavljen u znak sećanja na ljude koji su poginuli u NATO bombardovanju Jugoslavije 1999. godine. Zapadna vojna alijansa pokrenula je kampanju vazdušnih udara u pokušaju da zaustavi ratne zločine na Kosovu.
Tekst je „sraman”, naglašava Kolarić i dodaje da „ispada da slika grada, konkretno Ćuprije, treba da predstavlja sliku ratnog zločinca“.
„Nebojša Pavković je osuđen na osnovu individualne krivične odgovornosti za deportaciju, prisilno premeštanje, ubistva i progon kao zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na 22 godine zatvora i kao takvog ga treba pamtiti”, zaključila je ona.
Izvor: balkaninsight.com