GODIŠNJICA OTMICE CIVILA IZ SJEVERINA
Podsjećamo javnost na 22. oktobar, dan kada se obilježava godišnjica otmice i ubistva civila iz Sjeverina, mjesta koje se nalazi u opštini Priboj u Srbiji.
Dana 22. oktobra 1992. godine pripadnici srpske paravojne formacije „Osvetnici“, kojom je komandovao Milan Lukić, oteli su 16 Bošnjaka, radnika pribojskih preduzeća iz Sjeverina, koji su ujutro pošli na posao u Priboj redovnom autobuskom linijom Priboj-Rudo-Priboj.Autobus preduzeća „Raketa“ iz Užica je zaustavljen u selu Mioče (Rudo, Bosna i Hercegovina) i tom prilikom je iz autobusa izvedeno petnaest muškaraca i jedna žena.Kamionom kojim je upravljao Oliver Krsmanović su odvezeni u hotel „Vilina Vlas“ u Višegrad. Oteti su ispred hotela pretreseni te su im oduzeti lični dokumenti. Potom su uvedeni u hol hotela gdje su fizički zlostavljani drvenim motkama, a potom su odvezeni do obale rijeke Drine i tu lišeni života. U noći pred otmicu civila iz autobusa, otet je i Sabahudin Ćatović ispred porodične kuće. Od tada mu se gubi svaki trag. Sve žrtve su bile državljani Savezne Republike Jugoslavije. Do sada su pronađeni posmrtni ostaci samo jedne žrtve (Medredin Hodžić), dok se ostali i dalje vode kao nestali.
Za ubistvacivila iz Sjeverina, Okružni sud u Beogradu je 2005. osudio Milana Lukića, Olivera Krsmanovića, Dragutina Dragićevića i Đorđa Ševića kao saizvršioce krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva na ukupno 75 godina zatvora.
Uprkos svim činjenicama i dokaznom materijalu, država Srbija nastavlja sa ignorisanjem žrtava iz Sjeverina. Komemorisanje je svedeno na lokalni nivo, a pitanje pronalaska tijela ubijenih i dalje muči porodice žrtava. Apelujemo na državne institucije Srbije da ubijenim civilima konačno odaju počast tako što će im priznati status civilnih žrtava, a njihovim porodicama utvrditi odgovarajuću naknadu štete. Potrebna je politička volja da se intenzivnije radi na pronalasku nestalih. Demokratija jednog društva se najbolje očituje u odnosu prema manjinama. Neka Srbija svoju demokratičnost i jednak odnos prema svim građanima pokaže na primjeru Sjeverina.
U povodu godišnjice, sjećamo se ubijenih civila iz Sjeverina: Alija Mandal, Derviš Softić, Esad Džihić, Idriz Gibović, Hajrudin Sajtarević, Medredin Hodžić, Mehmed Šebo, Medo Hodžić, Mevlida Koldžić, Mithad Softić, Mujo Alihodžić, Mustafa Bajramović, Ramahudin Ćatović, Ramiz Begović, Sabahudin Ćatović, Sead Pecikoza i Zafer Hadžić.
Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) – Sarajevo
Centar za demokratiju i tranzicionu pravdu (CDTP) – Banja Luka
Ženski glas – Priboj
Izvor: udik.org