Povodom pokretanja prekršajnog postupka protiv aktivistkinja i aktivista Inicijative mladih DRŽAVNA ODBRANA RATNIH ZLOČINACA

Povodom pokretanja prekršajnog postupka protiv aktivistkinja i aktivista Inicijative mladih  DRŽAVNA ODBRANA RATNIH ZLOČINACA

Logo FHPOsnovno javno tužilaštvo u Staroj Pazovi podnelo je prekršajne prijave protiv devet aktivistkinja i aktivista Inicijative mladih za ljudska prava zbog incidenta u vojvođanskom selu Beška 17. januara 2017. godine. Oni su tada iz protesta prekinuli tribinu Srpske napredne stranke zbog toga što je jedan od govornika bio osuđeni ratni zločinac Veselin Šljivančanin, nakon čega su nasilno izbačeni iz sale, pretučeni i povređeni. Fond za humanitarno pravo smatra da je odluka Tužilaštva iz Stare Pazove da pokrene prekršajni postupak protiv napadnutih aktivista pokazatelj da se državne institucije stavljaju na stranu ratnih zločinaca i obračunavaju sa onima koji im se suprotstavljaju.

Veselin Šljivančanin je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu osuđen na 10 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja mučenja hrvatskih zarobljenika i civila na vukovarskoj Ovčari, koji su ubrzo posle toga ubijeni na obližnjoj lokaciji Grabovo. Posle odslužene dve trećine kazne, Šljivančanin se vratio u Srbiju i politički se angažovao pružanjem podrške vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci.

Aktivisti i aktivistkinje Inicijative mladih u Beškoj pokušali su da izraze stav da ratnim zločincima nije mesto na tribinama vladajućih stranaka, zbog čega su dvostruko kažnjeni – prvo na licu mesta fizičkim nasiljem, a sada i sudskim procesom koji je protiv njih pokrenut.

Aktivistkinje i aktivisti Inicijative mladih terete se za 1) nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje i 2) vređanje, vršenje nasilja, pretnju i tuču. Osnovno javno tužilaštvo iz Stare Pazove zna ili vrlo lako može da sazna da je njihov protest protiv Šljivančaninovog učešća na tribini bio miran i civilizovan, a da su nakon toga bili izloženi nepristojnom, drskom, bezobzirnom ponašanju, vređanju, nasilju, pretnjama i tuči od strane ostalih posetilaca tribine Srpske napredne stranke. Zbog toga je sasvim jasno da je prekršajni postupak pokrenut zbog izraženog stava da ratni zločinci ne zaslužuju prostor unutar javnih institucija i na stranačkim skupovima. U isto vreme, Tužilaštvo je odbacilo krivičnu prijavu koju su pretučene aktivistkinje i aktivisti podneli protiv NN napadača iz Beške, čime je nasilnike unapred oslobodilo svake odgovornosti za nanete duševne i telesne povrede.

FHP upozorava da obračun sa Inicijativom mladih predstavlja jasnu poruku države kako može proći svako ko se usprotivi novouspostavljenom trendu povratka osuđenih za ratne zločine u javnu sferu i državne institucije. Stoga, FHP poziva Tužilaštvo da odustane od prekršajnog gonjenja aktivistkinja i aktivista Inicijative mladih i umesto toga pokrene krivično gonjenje onih koji su ih pretukli. Time će pokazati da pravosuđe Srbije ne štiti nasilnike, već ljudska prava svih građana, uključujući one koji nenasilno iskazuju mišljenje i protive se veličanju ratnih zločinaca u zemlji u kojoj žive.

Share