“Politika” da istraži posledice masovnih kršenja ljudskih prava počinjenih od institucija Srbije tokom 90-ih
Pismo izvršne direktorke Fonda za humanitarno pravo Sandre Orlović povodom teksta ‘Kuda vodi žigosanje autora’
Novinarka Jelena Popadić dva puta je u nepune dve nedelje u Politici iznela neistinu o Fondu za humanitarno pravo (FHP). Prvo je u tekstu “Država za NVO godišnje izdvaja koliko i za nauku” (11.06.2015) FHP svrstala u budžetske korisnike, što FHP nikada nije bio, i iznela značajno uveličane novčane iznose koje je Ministarstvo finansija uplatilo FHP-u. Njen odgovor na demanti FHP-a (15.06) sadrži priznanje da autorka za potrebe pisanja teksta „Država za NVO izdvaja godišnje koliko i za nauku“ nije posvetila dužnu pažnju pitanju osnova uplate Ministarstva finansija FHP-u, te smo smatrali da je izlišno nastavljati polemiku.
Međutim, 23. juna novinarka Popadić iznela je u tekstu ‘Kuda vodi žigosanje autora’ novu neistinu o FHP-u koja glasi – “država uplaćuje desetine miliona dinara odštete žrtvama kršenja ljudskih prava na račun Fonda”. Radi istine, ponoviću podatak iz demantija pisanog povodom spornog teksta od 11. juna jer je očigledno da ga je autorka pročitala površno i bez pomoći nekog ko poseduje bazično znanje o procesnom pravu. FHP-u su od strane Ministarstva finansija uplaćeni samo sudski troškovi, koji podrazumevaju sudske takse i troškove advokatskog zastupanja, plaćene od strane FHP-a u ime žrtava prinudne mobilizacije, torture i nezakonitog pritvora koji su mahom lošeg imovnog stanja i ne bi mogli sami snositi te troškove. U slučaju dosuđene odštete Ministarstvo iznos odštete isplaćuje direktno na račun svake pojedinačne žrtve.
Moguće je da autorka ne razume razliku između sudskih troškova i odštete, kao ni razliku između statusa budžetskog korisnika i pravnog/fizičkog lica koje dobija naknadu sudskih troškova u sudskom sporu. U tom slučaju njeni bi tekstovi bili, uz propust da se od Ministarstva finansija traži stručno tumačenje izvoda na osnovu kojih je pisala prvi tekst, samo primer nekompetentnog i površnog istraživanja. Međutim, izvesnije je da je reč o namernom izvrtanju lako proverljivih podataka zarad stvaranja utiska da novinarka otvara teme koje tobože niko drugi ne sme, uz indirektnu optužbu da FHP pljačka državu i žrtve. Zbog svega rečenog, elementarni profesionalni integritet i pristojnost nalažu da list Politika i novinarka Popadić upute izvinjenje FHP-u i okončaju iznošenje netačnih i nepotpunih informacija o FHP-u.
Konačno, ističemo da se mi u FHP sa novinarkom Popadić u jednom ipak slažemo – za građane Srbije jeste važno da saznaju gde završava novac poreskih obveznika. Zbog toga je pozivamo da, ukoliko je njen istinski profesionalni motiv da se bavi temama od javnog značaja o kojima najveći deo javnosti nema mogućnost da sazna u mainstream medijima, istraži zbog čega je do danas pred sudovima u Srbiji preko hiljadu osoba dobilo odštetu zbog nedela pripadnika srpske vojske i policije, odnosno šta su danas posledice masovnih kršenja ljudskih prava počinjenih od institucija Srbije tokom devedesetih kako po pojedince koji su preživeli ta nedela, tako i po celu društvenu zajednicu.