Objavljena “Bosanska knjiga mrtvih”
Sarajevski Istraživačko-dokumentacioni centar (IDC) objavio je knjigu sa imenima oko 96.000 žrtava sukoba devedesetih, s namjerom da to bude do sada najpreciznije dokumentirani spomenik.
“Mislim da je veoma važno da na jednom mjestu imamo imena i identitete građana BiH koji su ubijeni tokom rata”, rekao je Mirsad Tokača, direktor IDC-a, koji je objavio “Bosansku knjigu mrtvih”.
“Više neće biti igre s brojevima. Mi ovim čuvamo sjećanje na naše sugrađane i pokušavamo osloboditi dnevni narativ te mitske priče ideologija, političkih i nacionalnih interesa”, kazao je Tokača.
Tokača je istakao da je, prije nego što je knjiga objavljena, međunarodni tim eksperata prikupio, uporedio i ocijenio više od 200.000 podataka kako bi se izbrojale žrtve.
Međutim, on je rekao da 95.940 nije konačan broj žrtava i da u knjizi postoji još oko 5.000 osoba za koje se nisu mogle pouzdano utvrditi okolnosti ili mjesto smrti, te su ostale u kategoriji “spornih”.
Knjiga je sastavljena uz pomoć Fonda za humanitarno pravo iz Beograda, čiji osnivač Nataša Kandić je rekla da je ovo “najkompletniji rad o ratu ikad objavljen”.
“Balkanska kultura pokazuje našu sklonost prema brojkama, a brojke se koriste u političke svrhe. Kada imamo imena, onda je to kraj zloupotreba i manipulacija. To je početak pomirenja. Kada je zadovoljen ovaj uslov, onda države u regiji moraju da stave pečat na priznavanje žrtava”, napomenula je Kandić.
Ona je dodala da knjiga može poslužiti kao osnova za daljnja istraživanja o ratu.
“Već na prvi pogled podaci govore da je među civilnim žrtvama bilo skoro 10.000 žena. To nam govori da je ovaj rat u osnovi bio rat protiv civila”, dodala je Kandić.
Univerzitetski profesori iz BiH Omer Ibrahimagić i Zdravko Grebo, koji su u ponedjeljak prisustvovali predstavljanju knjige u Sarajevu, rekli su da će se ova knjiga postarati da žrtve nikad ne budu zaboravljene.
“Ova knjiga će nam pomoći da ne zaboravimo zla prošlosti, a može nam pomoći i da sistematizujemo sjećanja, kako nikad ne bismo zaboravili a živjeli u miru”, dodao je Ibrahimagić.
Grebo je kazao da se rat u BiH nije okončao, već se jednostavno iz vojne prebacio u političku arenu.
“Nadamo se da ovakvi projekti mogu biti osnov za ‘Bosansku knjigu živih’”, rekao je Grebo.
IDC, nevladina organizacija čiji je cilj da prikupi dokumente i podatke o genocidu, ratnim zločinima i kršenjima ljudskih prava, saopćio je da knjiga sadrži i više od 50 radova 10 umjetnika.