H-Alter: Konačno pravda za žrtve genocida
Izvor: H-Alter
Nataša Kandić, predsjednica beogradskog Fonda za humanitarno pravo, za H-alter komentira uhićenje Radovana Karadžića: Nema više dileme oko toga da li je netko spreman da uhiti i Ratka Mladića. Nakon hapšenja Karadžića, Mladić nije netko zbog koga bi se Srbija dalje žrtvovala. Vrata su definitvno otvorena, pitanje je vremena kada ćemo sve haške optuženike vidjeti u Haagu. Čini se da će haški sud ipak završiti svoj mandat uhićenjem najvažnijih optuženika, koji su ključ rješavanja događaja iz prošlosti.
Je li vas iznenadilo uhićenje Radovana Karadžića?
Nisam ga očekivala, ni ja ni itko drugi. Uvijek smo inzistirali na tome da je uhićenje Radovana Karadžića i njegovo predavanje Haškom tribunalu jedno od najvažnijih pitanja. No uvijek se govorilo da je on nedodirljiv, da je pod zaštitom Crkve, da nitko ne može da ga pronađe, da ga se ne može locirati i dovesti pred lice pravde. Danas, kad je objavljena vijest o njegovu hapšenju, to je izazvalo šok koji je prevazilazio sve granice iznenađenja. Nitko to nije očekivao, i nitko nije striktno tražio od Srbije da baš on bude uhićen; uvijek se u tom smislu spominjalo ime Ratka Mladića, a tek potom, stidljivo, i sve ostale haaške optuženike za genocid i za zločine protiv čovječnosti.
Pokazalo se da je da napravljeno ono što je za sve bilo neostvarivo, uključujući i europske institucije. Sada su otvorena vrata za hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića, i možemo zaključiti da ih nitko više neće štititi.
Što se to promijenilo u klimi Srbije, što je omogućilo njegovo uhićenje?
Hapšenje je uslijedilo nakon prestanka mandata Vojislava Koštunice, političara koji je važio za najodanijeg poštovatelja djela Radovana Karadžića. To treba dovesti u vezu i sa činjenicom da su tajne službe bile pod kontrolom premijera Koštunice, a dosadašnji direktor tajnih službi ponudio je prije nekoliko dana ostavku, iako mu nije bila formalno zatražena. Vjerujem da je tim činom on htio napraviti otklon od Koštunice i od prethodne vlasti, i da u ovom hapšenju ima njegovog ličnog i profesionalnog udjela.
Žrtve genocida mogu prvi put sa olakšanjem pratiti događaje vezane sa uhićenjem haaških optuženika, jer je Karadžić izgledao neuhvatljiv i činilo se da ga pravda nikada neće dostići. Sada mogu očekivati da će istina o ratnim zločinima ipak biti značajno potpunija nego prije njegova hapšenja.
Očekujete li da će se ovo uhićenje pozitivno odraziti na međuetničke odnose?
Da, posebno u ovom trenutku kada se Srbija zbog Kosova značajno udaljila od Hrvatske i Crne Gore, kada ide negativnim stavom prema Kosovu, i kada se sumnjalo da će se hapšenja haških optuženika uopće dogoditi. Ovaj događaj će itekako pozitivno utjecati na odnose sa susjedima, i stvoriti pozitivnu klimu na regionalnom nivou. Možemo se nadati da će utvrđivanje činjenica o zločinima donositi sve više dobrog građanima bivše Jugoslavije, kao i dobro činjenično naslijeđe za buduće generacije.
Možete li objasniti ograđivanje MUP-a Srbije od uhićenja i isticanje da je za to odgovorna služba sigurnosti? Koliko je bitna činjenica da je na čelu MUP-a socijalist Ivica Dačić?
Socijalistička stranka Srbije našla se u jako kompliciranoj poziciji. Ta stranka je kao reformirana ušla u koaliciju sa Demokratskom strankom, ali je sve do stvaranja koalicije izlazila sa izjavama da je Milošević bio u pravu i da treba nastaviti politiku koju je on vodio. Nekoliko dana nakon što je Socijalistička partija ušla u vlast i nakon što je na čelo policije izabran Ivica Dačić, nekadašnji bliski suradnik Slobodana Miloševića, hapsi se čovjeka za kojeg je bilo nezamislivo da bude uhićen i da će se netko usuditi to poduzeti.
Ograđivanje od tog čina vjerojatno je njihov pokušaj da zadrže svoje birače, koji su sigurno u ovom trenutku bijesni. Istodobno, to je događaj koji će neminovno primorati tu stranku ili da krene u samoreformiranje, ili će ona nestati sa političke scene.
Otuda ta javna ograda, i izjava da je hapšenje izvršila Bezbednosna informativna agencija, i da je hapšenje u cjelini proveo novoizabrani direktor koji je dužnost preuzeo prije dva-tri dana.
Očekujete li skoro uhićenje Mladića?
Nema više dileme oko toga da li je netko spreman da uhiti Ratka Mladića. Nakon hapšenja Karadžića, Mladić nije netko zbog koga bi se Srbija dalje žrtvovala. Vrata su definitvno otvorena, pitanje je vremena kada ćemo sve haške optuženike vidjeti u Haagu. Čini se da će haški sud ipak završiti svoj mandat uhićenjem najvažnijih optuženika, koji su ključ rješavanja događaja iz prošlosti.
Imate li informacije o suradnji policije Srbije i Republike Srpske u ovoj akciji?
Nemam konkretnih informacija. Vjerujem ipak da je i za Milorada Dodika ovo veliko olakšanje, i da će on to politički vrlo dobro iskoristiti. Prije svega, zato što je Karadžić uhićen u Srbiji. Dodik sada ima više šanse da održi svoju moć koja je ionako postala bezgranična. Ovaj događaj ide na ruku i njemu i svim drugim političarima u Republici Srpskoj. Mislim da neće doći do protesta, jer je zapravo svima dosta problema sa Karadžićem, ali sigurno je da će se njegovim uhićenjem manipulirati na razne načine. Najvažnije od svega ipak je to da sada po prvi put žrtve mogu odahnuti i reći da se, eto, i njima dogodila pravda.
Dakle, smatrate da je jednostavno bilo došlo do zasićenja političkih garnitura Srbije i RS-a pitanjem uhićenja haških optuženika?
Sigurno je da su grupe koje su uporno htjele zadržati sliku Karadžića i Mladića kao heroja jake, i da je s njihove strane bila donešena odluka da se oni nikada ne pojave pred Haaškim tribunalom.
Bila sam sigurna da će ta odluka biti toliko jaka da je ni nova vlast neće promijeniti, tako da sam bila zatečena kad je objavljena vijest o Karadžićevu uhićenju. U ovom trenutku je veoma teško objasniti kako to da je prevladao interes da ga uhite.