Organizacije za zaštitu ljudskih prava traže poštovanje prava i sloboda svih pojedinaca

21. septembar 2009. — Organizacije za zaštitu ljudskih prava upozoravaju državne organe na obavezu da svim sredstvima pravne države obezbede potpuno uživanje garantovanih prava i sloboda svakom pojedincu i grupi koji su ugroženi ili smatraju da su im pojedina prava uskraćena. Osim dužnosti da bude neprikosnoveni autoritet koji će garantovati slobodu, bezbednost država ima i obavezu da u društvu stvara atmosferu u kojoj gradjani i gradjanke mogu da bez straha od nasilja i represije ostvaruju sva svoja prava.

U slučaju najavljene Povorke ponosa, državni organi su od početka zauzeli nejasan i defanzivan stav, ohrabrujući posredno nasilnike da se organizuju, nedeljama prete javnosti i otvoreno pokazuju nameru da izazovu teško nasilje na ulicama Beograda. Država se nikada nije vrednosno odredila prema ovom događaju, prepuštajući uglavnom policiji da na tehničkom nivou tretira rizike najavljenog skupa. U takvoj sitiuaciji, kršitelji ljudskih prava su se osetili dovoljnim moćnim da pomisle da će ponovo moći da uzimaju pravdu u svoje ruke, ohrabrenim i prošlogodišnjim događajima kada su u patriotskom zanosu nekažnjeno rušili i palili po Beogradu, ali i širom Srbije.

Nažalost, nasilje je model koji vlada društvom oko nas već dve decenije, a država se u pojedinim trenucima prema takvom modelu rešavanja napetosti odnosila kao prema pojavi koja je dozvoljena ili čak poželjna. Oni koji su za sebe preuzeli ulogu patriotskih milicija, svojstvenih autoritarnim i nedemokratskim sistemima, i danas se osećaju dovoljno jakim i zaštićenim i zato pribegavaju nasilju prema svakome ko se bori za ostvarivanje ljudskih prava.

Ovo je pitanje opstanka i sposobnosti zaštite ustavnog poretka. Zbog toga naredni dani moraju biti iskorišćeni za oštar zakonski i operativni obračun za svakom grupom koja deluje na neustavan način. Samo tako će atmosfera u društvu biti dovedena na nivo primeren slobodnoj državi, a iz javnog delovanja biti iskuljučeni svi koje posežu za nezakonitim postupcima i krivičnim delima koja ugrožavaju svakog pojedinca i grupu, bez obzira da li su obični građani ili pripadnici neke manjinske zajednice.

Beogradski centar za ljudska prava
Gradjanske inicijative
Inicijativa mladih za ljudska prava
Evropski pokret u Srbiji
Fond za hunanitarno pravo
Žene u crnom
Centar za unapređenje pravnih studija
Civil Rights Defenders

Share