Pamtimo razaranje Vukovara

Pamtimo razaranje Vukovara

logo_documentaTrideset i tri godine od pada Vukovara, tragedije razaranja grada i počinjenih zločina, naizgled je dovoljno vremena za objektivno sagledavanje događaja i objektivno suočavanje s prošlošću.

Na žalost, unatoč protoku godina, niti ovaj Dan sjećanja na žrtve Vukovara neće biti prilika za odavanje poštovanja svim žrtvama Vukovara stradalim neposredno prije i tijekom napada srpskih paravojnih snaga i bivše JNA na Vukovar. Velik dio političara na vlasti, kako na lokalnoj, tako i na državnoj razini, nemaju političke odgovornosti, građanske hrabrosti, niti očekivane mudrosti za ustrajan rad na procesima suočavanja s bliskom prošlošću u Hrvatskoj. Nije im strano ni sprječavanje iskazivanja poštovanja prema svim žrtvama od strane predstavnika srpske nacionalne manjine.


Share

Priznanje Krstića može utjecati na zaustavljanje negiranja genocida u Srebrenici

Priznanje Krstića može utjecati na zaustavljanje negiranja genocida u Srebrenici

aljazeeta_logoPriznanje visokorangiranog oficira Vojske RS da je počinjen genocid može biti upućeno državama koje su odbile podržati Rezoluciju o Srebrenici u UN-u.

Gotovo 30 godina od genocida u Srebrenici, jedan od visokorangiranih pripadnika Vojske Republike Srpske i presuđeni ratni zločinac, napokon je priznao da je do najvećeg zločina na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata došlo, te je iskazao kajanje zbog tog zlodjela, što je vijest koja je dobro prihvaćena među porodicama žrtava.

U julu 1995. je na području Srebrenice ubijeno više od 8.000 ljudi. Bivši komandant Drinskog korpusa vojske RS-a Radislav Krstić je prva osoba koja je u Hagu osuđena za genocid, odnosno za pomaganje u genocidu, prije dvije decenije, a osuđen je zbog ratnog zločina genocida i zbog zločina protiv čovječnosti te kršenja zakona i običaja ratovanja.


Share

Reakcije na priznanje generala Krstića: Propuštena prilika da se otvori tema u javnosti, različite ocene o važnosti čina

Reakcije na priznanje generala Krstića: Propuštena prilika da se otvori tema u javnosti, različite ocene o važnosti čina

VOA-logoKomandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske, general Radislav Krstić, prvi osuđenik Haškog tribunala kome se u presudi govorilo o genocidu u Srebrenici, uzburkao je javnost u regionu objavljivanjem svog pisma iz maja ove godine u kome priznaje krivicu za genocid, podržava rezoluciju koju su tim povodom donele Ujedinjene nacije, izražava kajanje i želju da ode u Potočare i pokloni se žrtvama.

Dok se u javnosti uglavnom raspravlja o tome da li je Krstićevo obraćanje iskreno, budući da je objavljeno u sklopu njegovog zahteva da prevremeno bude pušten na slobodu, sagovornici Glasa Amerike različito ocenjuju značaj tog čina i procenjuju da će se događaj pretvoriti u još jednu propuštenu priliku za promenu odnosa javnosti u Srbiji i Republici Srpskoj prema presuđenom najgorem zločinu iz ratova 1990-ih.


Share

Radislav Krstić u zahtevu za prevremeno oslobađanje priznao odgovornost za genocid u Srebrenici

Radislav Krstić u zahtevu za prevremeno oslobađanje priznao odgovornost za genocid u Srebrenici

Slobodna EvropaBivši general Vojske Republike Srpske (VRS) Radislav Krstić, koji je u Hagu osuđen na 35 godina zatvora zbog podržavanja i pomaganja genocida u Srebrenici, priznao je odgovornost i naveo da se kaje zbog učešća u genocidu.

Krstić je u pismu kojim od suda traži prevremeno puštanje na slobodu napisao da bi i sam glasao za Rezoluciju Ujedinjenih nacija o Srebrenici.

“Nemam pravo glasa jer se u ovoj Rezoluciji pominje i moje ime jer sam počinio krivično djelo nezamislivo i neoprostivo”, naveo je Krstić u pismu predsednici suda.


Share

Pouka slučaja Tišma

Pouka slučaja Tišma

portalnovosti_logoPravni stručnjaci i odvjetnici suglasni su u stavu da žrtve, dakle srodnici stradalih i ubijenih, ne mogu utvrđivati pod kakvim je okolnostima netko njima blizak skončao, nego je teret dokazivanja na državi

Nakon višegodišnjeg nametanja prekomjernog standarda dokazivanja, prema kojem je uža obitelj ubijenog civila Momčila Tišme sudovima morala sama prilagati dokaze da je njihov srodnik bio žrtva ratnog zločina, Općinski građanski sud u Zagrebu ove je godine presudio da je to trebala biti dužnost države, a ne porodice stradalog.

Mladi, 28-godišnji otac i poljoprivredni radnik, jedna je od petero žrtava Hrvatske vojske ubijenih 6. avgusta 1995. u Oćestovu kraj Knina. Obitelj je njegove posmrtne ostatke sahranila tek 2006., poslije obdukcije na kojoj je utvrđeno da je stradao od dva smrtonosna hica u glavu. Još od tada srodnici traže pravdu za Momčila i potražuju naknadu štete zbog nenadoknadivog gubitka bliske osobe.


Share

Elvedin Nezirović: Kako je srušen Stari most u Mostaru

Elvedin Nezirović: Kako je srušen Stari most u Mostaru
tacno-logoEvedin Nezirović bosanskohercegovački književnik i novinar, dobitnik nagrade”Predrag Matvejević”, za Tačno.net piše esej o rušenju Starog mosta u Mostaru.

Deset je sati ujutro, 9. novembra, 1993.

Stari most je pod intenzivnom tenkovskom paljbom, koja je započela prethodnog dana. Pogoci su često izravni i imaju gustu, kamenu rasprskotinu. No, luk se još drži: grčevito se hvata za obale snagom koju mu dopuštaju zakoni fizike.

Trojica ljudi, koji iz neposredne blizine snimaju te dramatične trenutke – Enes Delalić, Eldin Palata i Jimmy James – ne znaju pronaći prave riječi za ono što vide: postoji prizor koji kamera snima, to je sve. Možda se to što se događa i ne može nikako nazvati, jer smisao i svrha tog događaja još ne postoje; oni će biti naknadno učitani. Naknadno: to znači kada svijet napokon bude prisiljen da televizijske snimke dvaju mostarskih obala, vraćenih u svoje primitivno stanje, prihvati kao dokument stradanja jednoga ranjenog, ali nepokorenog grada – tu, u srcu Evrope.


Share

Zločine prekriva zaborav – kultura sjećanja na crnogorski način

Zločine prekriva zaborav – kultura sjećanja na crnogorski način

VijestiOnline-logoRelativizacija uz pomoć spomenika i preimenovanjem ulica u čast “heroja” ratova.

“Kakva crna kultura sjećanja u Crnoj Gori, pa crnogorska vlast je tri decenije razvijala samo kulturu zaborava ratnih zločina. Zato što je za sve ratne zločine najodgovornija upravo ta vlast, koja je crnogorske rezerviste poslala u okupatorski rat, prvi nakon četiristo godina oslobodilačkog ratovanja”, ocijenila je za “Vijesti” novinarka i kolumnistkinja Ratka Vukotić Jovanović.

Ona navodi da, ipak, najveću “moralnu krivicu za ovakvu kolektivnu aMNEziju snose crnogorski građani”.


Share

Neznanje, atavizmi i etnicizacija kulture sećanja

Neznanje, atavizmi i etnicizacija kulture sećanja

Kulture sećanja - Audio - Story - 1„Braćo i sestre!”, tako se predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević obratio visokim zvanicama iz zemlje i inostranstva i okupljenim građanima na državnoj komemoraciji posvećenoj negovanju uspomene na žrtve stratišta u Jajincima u oktobru 2024. Govornik je u „prigodnoj“ besedi, govoreći o tim žrtvama, pominjao „sunarodnike“, iako su među njima, pored etničkih Srba, bili i Romi i Jevreji. Takođe je, u jednoj od retorskih kulminacija, naglasio da na mestu komemorativnog centra „leže naši preci, naši rođaci, naša krv“. U nekoj drugoj zemlji ili kod nas u neko drugo vreme, takvo neformalno, bratstveničko i arhaično oslovljavanje državnih zvanica, stranih gostiju i građana koji pripadaju različitim verskim i nacionalnim zajednicama bilo bi okvalifikovano kao svojevrsni gaf, incident ili bar prekršaj normi državnog ili diplomatskog protokola. Najviši predstavnik državne vlasti ne bi trebalo da govori kao da je rodovski ili plemenski vođa; takođe, ne bi trebalo da progovara jezikom krvi i tla na komemoraciji koja treba da evocira antifašističke tradicije građana Republike Srbije. Ako ni zbog čega drugog, zato što sličnu retoriku nalazimo u Nedićevom aparatu vlasti, kod samog Nedića i u izvornim zemljama evropskog nacizma i fašizma. Pogotovo ne bi trebalo da progovara tim jezikom na mestu velikog nacističkog zločina u kojem je posredno učestvovao i pomenuti domaći kvisling.


Share

Neka djeca nestala u ratu možda nikada neće biti identifikovana zbog ubistva cijele porodice

Neka djeca nestala u ratu možda nikada neće biti identifikovana zbog ubistva cijele porodice

DetektorZa vrijeme rata u Bosni i Hercegovini nestale su kompletne porodice čije posmrtne ostatke će u slučaju pronalaska biti nemoguće identifikovati, jer nemaju živih rođaka koji bi mogli dati uzorke krvi.

“Tenkovi su došli iznad kuća. Jedan tenk je prošao pokraj naše kuće i ode dolje, na sestrinu kuću… To smo vidjeli. Mi smo šutjeli, nismo ništa znali, pucnjevi su bili. Čuli smo kada Srbi zovu: ‘Muslimani, predajte se, vodit ćemo vas gore u školu.’ Mi nismo nigdje izlazili iz podruma”, prisjeća se Čolić.


Share

Najbolji neprijatelj

Najbolji neprijatelj

portalnovosti_logoAleksandru Vukičeviću, koji je kao 19-godišnjak ranjen u Oluji, odbijen je zahtjev za status civilne žrtve rata pod obrazloženjem da je bio pomagač neprijatelja. Već 1996. odazvao se na regrutaciju za Hrvatsku vojsku.

Pred zagrebačkim Upravnim sudom uskoro će se naći još jedna tužba protiv Ministarstva hrvatskih branitelja. Aleksandar Vukičević (49) iz banijskog sela Strmen pokušao je ostvariti zakonsko pravo na invalidninu zbog ranjavanja u koloni izbjeglica u avgustu 1995. No kod odlučivanja o njegovom zahtjevu, Resorno ministarstvo je izrazilo ustaljeno mišljenje bez utemeljenja da je Vukičević bio suradnik ili pomagač neprijateljske vojske. Unatoč svim dokazima te obilnoj medicinskoj i drugoj dokumentaciji, preživjeli, tada 19-godišnji student, nije dobio ono što mu po Zakonu o civilnim žrtvama rata pripada.


Share